You are currently viewing Biblioteka szkolna: moje szczęśliwe miejsce, w którym kwitnie kreatywność i wyobraźnia

Od 2008 r. w październiku na całym świecie obchodzony jest Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych. Hasło przewodnie MMBS 2023 brzmi– „The School Library: My Happy Place where Creativity and Imagination Flourish”, czyli w tłumaczeniu: „Biblioteka szkolna: moje szczęśliwe miejsce, w którym kwitnie kreatywność i wyobraźnia”. Biblioteka Katolickiej Publicznej Szkoły Podstawowej w Polkowicach włączyła się w tegoroczne obchody MMBS.

Cały program obchodów zamieszczony jest na plakatach, poniżej kilka propozycji:

1. Dzień postaci z książek– chętni uczniowie przebierają się za dowolnego bohatera z książek dla dzieci i młodzieży. W klasach I -III wyłoniona zostanie najlepiej ucharakteryzowana postać. Uczniów, którzy wezmą udział
w akcji, nie obowiązuje tego dnia strój szkolny.

Termin: 19 X

2. LEGO BENE – Czytam dobrze! – konkurs ma na celu promowanie pięknego, głośnego czytania i adresowany jest do wszystkich, którzy lubią publiczne występy. Składa się z 3 etapów, a zwycięzca zyskuje tytuł najlepszego lektora szkoły kl. III oraz kl. IV-VII.
Etap 1 – uczniowie przygotowują w domu fragment prozy (np. opowiadanie, bajka, baśń, powieść, list itp.) a następnie prezentują się przed komisją konkursową. Czas występu – maksymanie 2 minuty.
Najlepsi uczestnicy zostaną zakwalifikowani do 2 etapu.
Etap 2 – uczniowie losują fragment prozy, przygotowują się samodzielnie
w ciszy a następnie prezentują przed komisją konkursową. Najlepsi zostaną zakwalifikowani do 3 etapu.
Etap 3 – uczniowie losują fragment prozy i spontanicznie (bez przygotowania) czytają przed komisją konkursową.

Terminy: klasy III – 26 X, klasy IV- VII – 16 X

3. Quiz lekturowy – czytam i znam lektury szkolne. Uczniowie sprawdzą swoją znajomość książek w formie kalamburów, pantomimy, poprzez rozpoznanie rekwizytów, melodii itp. związanych z lekturą.

Terminy: klasy III – 13 X, klasy IV – VII – 19 X

Każdy uczestnik akcji czytelniczych otrzymuje wzorową ocenę zachowania,
a uczestnicy konkursów czytelniczych także pozytywne oceną z języka polskiego.

Zachęcamy do wzięcia udziału 🙂

M. Pawlik